Nosíme venku za chladného počasí

13.02.2017

Miminka i větší děti jsou rády venku. Někdy se ven prostě musí - na nákup, vyvenčit pejska nebo prostě jen tak vyvětrat mysl a nadýchat se čerstvého vzduchu. V zimě, v létě, v dešti, za slunného počasí. Na pár minut ale i několik hodin. Na sídlišti ale i na horskou túru. Obáváte se, že nepříznivé počasí se nedá s nošením dětí skloubit? Není třeba! Nosit se dá pohodlně za každého počasí! Pojďme se společně podívat, jak na to v chladném počasí.

Máte rádi nošení a neradi byste se jej vzdali za chladného počasí, ale nevíte, jak na to? Zmapovali jsme pro vás několik možností, jak se dá nosit i když je venku chladno, a zhodnotili jejich výhody i nevýhody. Podobně jako s výběrem šátku či nosítka je volba toho nejlepšího řešení pro vás individuální a je třeba vzít v úvahu několik aspektů. Neexistuje tedy jedno ideální řešení. Existuje však řešení pro každého! Pojďme se na ně podívat.

Nošenec na bundě

Není problém použít nosítko nebo šátek v kombinaci s teplým oblečením tak, že nošenec i nosící osoba jsou každý oblečeni a zatepleni zvlášť. Vy se obléknete, jak jste zvyklí, a dítko prostě připevníte dostatečně teple oblečené na vás. V této situaci je třeba dbát na to, aby byl nošenec skutečně teple oblečený. V mrazivých dnes je ideální teplá kombinéza, zateplené botky a řádná pokrývka hlavy, ideálně kukla, teplá čepička apod.

Nevýhody: Teple oblečené dítě se špatně navazuje do šátku, často po bundě nosícího klouže, sjíždí z ramen, úvaz špatně drží a dítě (zejména ta větší a živější) se může "vykapsovat". O něco lépe se pracuje s nosítkem, které lze snáze upevnit, víceméně nemá možnost klouzat, "vykapsování" nepřichází v úvahu. Hrozí však, že teple oblečené dítě bude do nosítka větší a nosítko tak nepohodlné. Tato varianta může být stejně tak nepohodlná i pro nosícího, jelikož jej dítě v nosítku či šátku de facto uvězní v bundě. Pokud například vstoupíte do autobusu, obchodního centra, na úřad nebo do jiného teplejšího prostředí, budete muset dítě sundat a vysvléknout se nebo si dopřát osobní saunu. O to hůře pokud dítě usne a nebudete jej chtít budit.

Výhody: Nošení dítěte na bundě nevyžaduje žádné další doplňky, do kterých by bylo potřeba investovat (nepočítáme-li teplé oblečení pro nošence). Toto řešení se praktické, mnohdy jediné přijatelné pro děti chodce, kteří jsou teple oblečenéay\ tak jako tak na procházku venku, jen se rády ponosí, když bolí nožičky nebo na ně přijde únava. Při tomto způsobu nošení je jedno, zda nosíte na břiše, boku či zádech. Lze libovolně střídat podle potřeby i nosící osoby (pokud se třeba vydáte na delší výlet a nosící osoba si potřebuje odpočinout).

Náklady: 0 - 500,- Kč

Existuje pak další praktické řešení - tzv. nosící, ochranná neboli tepelná kapsa - kterou lze využít při nošení na bundě ale i pod bundou, na břiše i na zádech. Nosící kapsa má podobu přikrývky ve tvaru kapsy, která chrání nošence před chladem, deštěm a větrem. Tyto kapsy se vyrábí z několika materiálů jako flís, šusťákovina či oblíbený softshell. Matriály lze dokonce kombinovat a vrstvit tak, že tato kapsa slouží mnohdy jako celoroční, tzn. lze ji využít během jakéhokoli ročního období podle potřeb. Kapsa je vhodná jak pro malá miminka, tak pro živější chodce. Nezabere mnoho místa, lze je snadno uskladnit nebo sbalit do batohu či tašky. Sedí jakékoli nosící osobě, pokud se jich na výlet nebo delší procházku vydá více, mohou si ji mezi sebou libovolně zaměňovat. Nosit na zádech, břiše, připevnit přes bundu jako zateplovací vrstvu chránící dítě nebo schovat částečně pod bundu a mít nošence na těle a vzájemně se zahřívat.

Takovouto nosící kapsu si šikovná švadlenka nebo krejčí zvládne ušít doma sama, na internetu lze najít několik návodů. Jeden takový jsme pro vás připravili i my! Podívejte se sami!

Pokud si sami netroufnete, rádi vám nosící kapsu ušijeme. Sestavit si ji můžete podle vlastního přání a potřeb tady.

Kombinuje výhody nošení na bundě i pod bundou a lze ji využít celoročně, pro každého, s jakoukoli bundou nebo i bez ní - pokud třeba potřebujete přeběhnout z auta do obchodu a nechcete riskovat prochladnutí dítka zatímco vy se oblékat nepotřebujete.

Cena: 500 - 1800,- Kč

Nošenec pod bundou

Dítko lze také nosit pod bundou, buď jak jsme zmínili výše s využitím nosící kapsy, nebo lze do vaší bundy zapnout tzv. vsadku na nošení. Tato vsadka slouží v podstatě jako rozšíření vaší obvyklé bundy tak, aby bylo možné pod ní mít ještě dítě v nosítku nebo šátku.

Výhodou tohoto řešení je, že není třeba nošence extra zateplovat, stačí běžné oblečení s přihlédnutím k tomu, aby hlavička nožky byly dostatečně chráněny, protože to jsou části vystavené vlivům chladného počasí více než zbytek těla dítěte. Teplá kukla a/nebo čepička, zateplené botky nebo tzv. capáčky u nechodících dětí a návleky na nožky. Nosící osoba a nošeneček se zahřívají navzájem a je jim teplo pod společnou bundou, kterou lze snadno sundat a obléci při přechodu do tepla. Takovouto vsadku si poměrně snadno ušít doma, stačí například přešít starší nepoužívanou bundu nebo vestu. Můžete si ji nechat ušít také u nás za 560,- Kč s dodaným zipem.

Nevýhody: Méně univerzální řešení pak z vsadky dělá to, že bundy mají různé zipy. Ten, který sedí do jedné, nemusí sedět do druhé a střídání nosících osob je o to složitější. Existují i vsadky s několika adaptéry tak, aby ji bylo možné použít do jakékoli bundy. Doporučujeme však před koupí vyzkoušet, zda i ta vaše bunda a bunda vašeho partnera/partnerky si budou se vsadkou rozumět. Další nevýhodou je, že se vsadkou lze nosit pouze na břiše. Nošení na zádech v tomto případě není možné. U malých dětí to není problém, u těžších je pak možnost nosit na zádech mnohdy nutností. Vsadky jsou vyráběny pro použití v zimě, softshellové pak mohou sloužit i na jaře nebo na podzim. Pokud máte kratší bundu, může se stát, že vsadka bude "zespodu" málo izolovat, pod bundu pak foukat a nosící osobě i nošenci může být chladno.

Náklady: 100 - 1500,- Kč

Ideální pak pro nošení pod bundou je tzv. nosící bunda. Bunda či kabát vyráběný speciálně k tomu účelu, tak aby byl zajištěn komfort pro nošence i nosícího. Elegantní, pohodlné řešení, které však není levné. Nosící bundy ale i mikiny jsou vyráběny jako softshellové, zateplené ale i tenčí pod které je třeba se přiobléknout. Na trhu jsou i nosící bundy zimní zateplené poskytující komfort při velmi nízkých teplotách.

Výhody: Velmi komfortní řešení bez nutnosti teplého oblékání pod bundu, vzájemné zahřívání mezi nosící osobou a nošence, atraktivní ucelený design a snadné používání. Mnohé bundy umožňují nošení jak na břiše, tak na zádech - při výběru takového bundy vždy věnujte pozornost, zda vámi zvolená bunda nošení na zádech umožňuje, není tomu tak u všech modelů a výrobců! Nosící bunda je obvykle dodávána i tzv. těhotenskou vsadkou - díl, který se vepne do zipu, tak aby se bunda rozšířila pro těhotenské bříško. Tímto krokem řada výrobců rozšiřuje období a možnosti využití bundy - s rostoucím bříškem je řada nastávajících maminek nucena v zimě sáhnout po "těhotenské bundě", protože se pod tu běžnou rostoucí bříško už nevejde. Nosící bunda pak se speciálním těhotenským dílem pak v tomto období nabízí ideální řešení. Až se miminko narodí, do bundy pak se pak vepne díl na nošení dětí a bundu lze používat dál. Stejně tak tato bunda slouží jako klasická bunda, když dítě odroste a nošení se stane minulostí.

Nevýhody: Vyšší pořizovací cena. Přestože nosící bundu lze používat mimo nošení i v těhotenství ale i jako běžnou bundu, je tedy možné ji využívat mnoho let, není pro každého vzhledem k ceně dostupná. Některé modely neumožňují nošení na zádech, což u těžších dětí zejména je nepraktické. Nosící bunda je bundou "jednoho pána". Pokud nemáte s partnerem stejné tělesné proporce, těžko se do vaší nosící bundy vejde a bude třeba pro něj pořídit jiné řešení, má-li také nosit.

Náklady: 1500 - 5000,- Kč

Ať už je to pravé řešení pro vás jakékoli, věříme, že jsme vám pomohli s výběrem a přejeme krásné nosící zážitky. Potřebujete-li poradit, budeme rádi, když se na nás obrátíte.