O nošení dětí aneb co na tom všichni vidí

06.01.2017

Vídáte dospělé lidi, kteří vypadají tak trochu jako klokan, protože nosí své děti na těle? Malinké uzlíčky ale i vetší caparty, co už dokáží sami běhat? Ptáte se, proč to dělají? Ve zkratce - nošení dětí je nejen nádherné i praktické!

Nosítko či šatek usnadní a zpříjemní každodenní život

Díky nošení můžete cítit děťátko blízko sebe i mít volné ruce a zvládnout uvařit oběd nebo pověsit prádlo. Nebo nakojit diskrétně v obchodím centru aniž by na vás kolemjdoucí vrhali zvídavé pohledy. Vyběhnout vyvenčit psa a mít přitom volné ruce a děťátko u sebe. Jít na výlet do hor, soutěsek, k vodopádům nebo jen tak do polí za domem? S kočárkem obtížné, často dokonce nemožné! V nosítku nebo šátku zcela bez problémů!

Čekáte návštěvu a děsíte se již při pouhém pomyšlení na úklid? Noční dohánění domácích prací místo odpočinku? Chystáte se na víkend k rodičům a zvažujete, bez čeho se zvládnete obejít, protože téměř celý kufr od auta zabere kočárek? Jedete vlakem? Bude volné místo u dveří, abyste mohli uskladnit kočárek během jízdy? My, kdo nosíme dvé dítě v šátku a nosítku to zvládáme bez stresu a v naprosté pohodě! Zkuste to taky!

Potřebujete se věnovat staršímu sourozenci, odvést ho do školky, hrát si s ním, obléknout jej, ale mladší dítko vyžaduje vaši nepřetržitou péči a pozornost? Nic jiného ani nazná a moc vás potřebuje, všechno je tak nové a cizí, máma a táta jsou jedinou jistotou! Skloubit ale péči o všechny členy rodiny je často nesnadné a vyčerpávající. Nosítko či šatek vám nesmírně usnadní a zpříjemní každodenní život, přibude vám tak čas si jej s vašimi nejmilejšími vychutnat a užit si společné okamžiky. Vždyť děti rostou doslova před očima a každý moment je důležitý a krásný! Užijte je každý z nich naplno!

Důvodů pro nošení dětí je mnoho a propadlo mu již statisíce spokojených rodičů po celém světě.


V ekonomicky méně rozvinutých zemích je nošení zcela přirozené, v zemích s vysokou životní úrovní si nošení získává na oblibě

Nejedná se o žádnou módní záležitost ani novinkou, spíš naopak návrat ke kořenům! Vždyť naše prababičky těžko vyrazily obdělávat pole s kočárkem. Být blízko novorozenci, uspokojit jeho potřeby a postarat se o hospodářství patřilo a v podstatě stále patří mezi denní úkoly každého rodiče. Navázat si dítě do loktuše a věnovat se denním povinnostem, starším dětem, domácnosti, statku, rodině - na tom se ani dnes v mnoha zemích světa nic nezměnilo.

Kočárek a úmyslná separace od matky již od narození se začalo rozmáhat až s příchodem průmyslové revoluce. Z prostého důvodu - aby se i ženy mohly zapojit do pracovního procesu a děti si zvykaly od malička, že se jim nedostane tolik přirozené a vytoužené blízkosti matčina těla. V těhotenství vnímá plod v lůně matčin hlas, teplotu, tlukot srdce i vůni a vše rozezná intuitivně ihned po příchodu na svět. Rozpozná i hlas a vůni tatínka a bude se u něj cítit dobře a v bezpečí. Právě díky nošení si mohou i tatínci zažít, jaké to je cítit miminko na těle a vytvářet si tak tu nejdůležitější vazbu pro celý život svého potomka. Tuto vazbu si dítě intuitivně vytváří během prvního roku života ideálně na dvě až tři osoby a bude pro něj už napořád jakýmsi přístavem jistoty, do kterého se může vrátit, kdykoli to bude potřeba. Blízkost, láska a společně strávený čas jsou klíčové pro tuto vazbu. Nošení jednou z ideálních možností, jak tuto vazbu budovat.

V ekonomicky méně rozvinutých zemích je nošení zcela přirozené, v zemích s vysokou životní úrovní si nošení získává na oblibě a je podporováno i institucemi a lékařským personálem. Například ve Švýcarsku je pojišťovnou plně hrazená péče prvních 56 dní po porodu porodní asistentkou či laktační poradkyní. Obě tato specializovaná povolání jsou zcela běžně vyškolena také v oblasti nošení dětí, pomohou s výběrem správného šátku či nosítka a jeho používáním. Není výjimkou potkat maminku či tatínka na ulici jak nese svoje mládě na těle.

Právě v České republice má nošení dětí nejen rozsáhlou základnu příznivců, skupin na sociálních sítích, tzv. regionálních skupin, které pomohou a poradí ale i výrobců šátků, ergonomických nosítek a dalších pomůcek na nošení jako jsou bundy, ochranné kapsy,capáčky, kukličky, šatek a spousty dalších. Nadšení z nošení dětí je veliké a komunita rozsáhlá! Pojďte s námi do toho! Těšíme se!